Par fondu
SG Capital Partners Sustainable Forest and Land Fund I, KS” darbība ir vērsta uz Baltijas valstu mežu ekosistēmas aizsardzību un uzlabošanu, investējot ilgtspējīgā mežsaimniecībā. Fonda fokuss ir atbildīga zemes izmantošana, oglekļa piesaistīšana, bioloģiskās daudzveidības saglabāšana un meža dabīgā stāvokļa atjaunošana.
Investējot ilgtspējīgā meža pārvaldīšanā, mums būs iespēja saglabāt dabīgos biotopus, vienlaikus palielinot oglekļa piesaistīšanas iespējas. Tā ir nozīmīga investīcija reģiona vides veselības saglabāšanā. Šis fonds ir par mūsu apņemšanos nodrošināt zaļāku nākotni nākamajām paaudzēm, rīkojoties efektīvi un atbildīgi.
Ilgtspējas riski var ietekmēt Fonda ieguldījumu – meža nekustamā īpašuma aktīvu – vērtību, tādēļ, lai šos riskus pārvaldītu, Fonds nosaka būtiskās darbības ietekmes jomas un ar tām saistītos ilgtspējas riskus. Tālāk šo risku pārvaldība tiek integrēta Fonda Ilgtspējas stratēģijā un mērķos, kuru īstenošanu un izpildi uzrauga Fonda Ilgtspējas komiteja un Fonda pārvaldnieka valde.
Pieņemot Fonda ieguldījumu lēmumus, tiek izvērtēti arī ilgtspējas riski un to potenciālā ietekme uz attiecīgo aktīvu. Pēc aktīvu iegādes Fonda ieguldījumu portfeļa darbības rezultātus un radīto ietekmi uz ilgtspēju uzrauga Fonda Investīciju un Ilgtspējas komitejas atbilstoši savām atbildības jomām.
Plašāk par ilgtspējas riskiem un to pārvaldību var uzzināt pievienotajā dokumentā.
- Sākotnējā versija 1.0 publicēta 25.11.2024.
- Sākotnējā versija 1.0 publicēta 21.08.2024.
Informācijas atklāšana tīmekļa vietnē attiecībā uz finanšu produktiem, kuru mērķis ir ilgtspējīgs ieguldījums
Fonds ir noteicis ilgtspējīga ieguldījuma jeb vides mērķi – klimata pārmaiņu mazināšana. Fonds to realizē, iegādājoties nesertificētās meža zemes un veicot to ilgtspējīgu apsaimniekošanu atbilstoši Forest Stewardship Council® jeb FSC principiem.
Ik gadu Fonds sertificē iegādātas meža platības. Saņemtais FSC sertifikāts apliecina to, ka mežs tiek apsaimniekots tā, lai saglabātu bioloģisko daudzveidību un sniegtu labumu vietējiem iedzīvotājiem un mežstrādniekiem, vienlaikus nodrošinot, ka mežs saglabā savu ekonomisko dzīvotspēju. 2024. gada laikā Fonds plāno nodrošināt meža apsaimniekošanas darbības atbilstību arī ES taksonomijas prasībām.
Fonda Ieguldījumu stratēģija paredz pamatā meža zemju iegādi Latvijā, nelielu daļu no portfeļa atvēlot arī lauksaimniecības zemēm. Fonds koncentrējas uz diversificēta ieguldījumu portfeļa izveidi, kas diversificēts pēc koku sugām, vecuma struktūrām un reģioniem, galveno uzmanību pievēršot tam, lai maksimāli palielinātu portfeļa ieguldījumu vērtību visā Fonda dzīves ciklā.
Ilgtspējas jeb ESG faktoru ietekme un ilgtspējas riski tiek izvērtēti pirms īpašuma iegādes. SG Capital un Fonds ņem vērā savu ieguldījumu lēmumu svarīgāko negatīvo ietekmi uz ilgtspējas faktoriem un publicē paziņojumu par to.
Ilgtspējīga ieguldījuma mērķa sniegumu Fonds novērtē, izvērtējot Fonda Ilgtspējas stratēģijā noteikto rādītāju izpildi, kā arī ieguldījumu lēmumu svarīgākās negatīvās ietekmes rādītājus.
Fonda pārvaldnieks ir ieviesis labas pārvaldības un negatīvās ietekmes pārvaldības prakses ne tikai Fondā un tam piederošajā meitas uzņēmumā, bet prasot tās nodrošināt arī sadarbības partneriem.
Turpmākajās sadaļās ir izklāstīta būtiskākā informācija par Fonda ilgtspējīga ieguldījuma mērķi un tā uzraudzību, taču detalizētāku izklāstu par visiem turpmāk izklāstītajiem aspektiem varat atrast šeit.
Lai nodrošinātu, ka Fonda ilgtspējīgi ieguldījumi nenodara būtisku kaitējumu nevienam citam vides mērķim, veicot ieguldījumus, Fonds ņem vērā svarīgāko negatīvo ietekmi uz ilgtspējas faktoriem.
Izvērtējot Fonda darbības ietekmes būtiskumu, Fonda pārvaldnieks ik gadu ziņo par šādām galvenajām nelabvēlīgajām ietekmēm:
- siltumnīcefekta gāzu jeb SEG emisijas;
- dabas apdraudējumu iedarbība;
- pakļautība klimata riskiem;
- ilgtspējīgas meža apsaimniekošanas prakses;
- veselība un drošība;
- cilvēktiesības, darba tiesību pārkāpumi piegādes ķēdē;
- mežu platība aizsargājamās teritorijās.
Ik gadu, novērtējot nelabvēlīgo ietekmju apmēru, Fonda pārvaldnieks uzrauga, kā Fonda investīciju darbības ietekmē apkārtējo vidi, tās noturību pret klimata riskiem, bioloģisko daudzveidību, cilvēktiesību, darba tiesību un darba drošības prasību ievērošanu.
Fonda pārvaldnieks ir izstrādājis un ieviesis arī virkni iekšējo normatīvo dokumentu, kas regulē svarīgākās negatīvās ietekmes pārvaldību.
Fonda ilgtspējīga ieguldījuma jeb vides mērķis ir klimata pārmaiņu mazināšana. Šī mērķa sasniegšanu īsteno, nodrošinot Fonda iegādāto meža zemju ilgtspējīgu apsaimniekošanu atbilstoši FSC principiem un Fonda Ilgtspējas stratēģijai. Šādā veidā tiek veicināta oglekļa piesaiste mežos, vienlaikus atbalstot bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu un lauku attīstību.
2024. gada laikā Fonds plāno nodrošināt meža apsaimniekošanas darbības atbilstību ES taksonomijas prasībām, tādējādi apliecinot, ka īstenotā meža apsaimniekošana palīdz mazināt klimata pārmaiņas.
Fonda iegādājas nesertificētas meža zemes, galvenokārt, Latvijā, tomēr apsver iespēju paplašināt darbību arī Igaunijas un Lietuvas tirgū atkarībā no ieguldījumu iespējām, sagaidāmās peļņas un riskiem. Daļa portfeļa, bet ne vairāk kā 30 % no kopējās portfeļa ieguldījumu summas, tiks ieguldīta arī lauksaimniecības zemē.
Fonds koncentrējas uz to, lai izveidotu ieguldījumu portfeli, kas diversificēts pēc koku sugām, vecuma struktūrām un reģioniem, galveno uzmanību pievēršot tam, lai maksimāli palielinātu portfeļa ieguldījumu vērtību visā Fonda dzīves ciklā.
Iegūstot mežus īpašumā, tajos tiks nodrošināta meža apsaimniekošana atbilstoši LR normatīvo aktu prasībām un FSC sertifikācijas prasībām, lai īstenotu ilgtspējīgu mežu apsaimniekošanu un pēc iespējas lielāku meža vērtības pieaugumu.
Papildus Fonds īsteno labas pārvaldības praksi attiecībā uz Fondiem piederošo meitas sabiedrību pārvaldību un kontroli. To īsteno atbilstoši Pārvaldnieka izstrādātajai Iesaistīšanas politikai.
Fonds nav noteicis konkrētu mērķi, bet plāno, ka vismaz 90 % ieguldījumu būs vērtējami kā ilgtspējīgi.
Ilgtspējīga ieguldījuma mērķa uzraudzībai tiek izmantoti Fonda Ilgtspējas stratēģijā noteiktie sasniedzamie rādītāji, piemēram, piesaistītā oglekļa apjoms, SEG emisijas, apmežotās platības un dabas aizsardzībai atvēlētas platības, kas katrs atsevišķi raksturo to, cik lielā mērā ir izpildīti Fonda ilgtspējas mērķi. Šo rādītāju izpildes progresu regulāri uzrauga Fonda pārvaldnieks un Fonda Ilgtspējas komiteja.
Fonds arī ņem vērā svarīgāko negatīvo ietekmi uz ilgtspējas faktoriem, sagatavo datus par vairākiem ar klimatu un vidi saistītiem rādītājiem un ik gadu ziņo par tiem.
Papildus tam, Fondā ik gadu notiek neatkarīgs audits, kura ietvaros tiek pārbaudīta meža apsaimniekošanas prakšu u.c. prasību atbilstība FSC sertifikācijas prasībām.
Fonds ik gadu novērtē ilgtspējīga ieguldījuma mērķa sasniegšanas pakāpi, izvērtējot Fonda Ilgtspējas stratēģijā noteikto izpildes rādītāju sniegumu pret stratēģijā definētajiem mērķiem.
Lai Fonds varētu aprēķināt/ ziņot par ilgtspējīga ieguldījuma mērķa izpildes radītājiem, dati tiek ievākti un apkopoti no Fonda un tam piederošā meitas uzņēmuma grāmatvedības sistēmas, līgumu un dokumentu reģistriem, Fonda konsolidētā gada pārskata. Savukārt, specifiskie dati par meža īpašumiem tiek iegūti no publiskajām datu bāzēm, kā piemēram, Valsts meža dienesta datiem, un LVM Geo sistēmas, ko izstrādājusi, uztur un attīsta AS “Latvijas valsts meži” un kas tiek izmantota meža apsaimniekošanā un meža aktīvu izpētē.
SEG emisiju un piesaistītā oglekļa datu aprēķinu nodrošina trešās puses eksperts ar atbilstošu kvalifikāciju un zināšanām.
Fonda aizsargājamo teritoriju tīkla monitoringu un nepieciešamības gadījumā arī datu precizēšanu LVM Geo veic trešās puses pakalpojumu sniedzējs. Jebkādas izmaiņas datos attiecībā uz Fonda portfelī esošajiem īpašumiem tiek veiktas tikai ar Fonda saskaņojumu.
Attiecībā uz tiem datiem, kas nāk no Fondam piederošā meitas uzņēmuma pārvaldītām datu bāzēm un sistēmām, un tā kā Fonda pārvaldnieks ir tieši iesaistīts šī uzņēmuma pārvaldē, tad šo datu ieguvei nav ierobežojumu.
Trešo pušu pakalpojumu sniedzēji veic noteiktus aprēķinus, izmantojot Fonda vai tā meitas uzņēmuma sniegtos datus. SEG emisiju un piesaistītā oglekļa aprēķiniem trešās puses nodrošina arī pieeju aprēķina modeļiem, līdz ar to Fonds var pārbaudīt un kontrolēt veiktos aprēķinus, izmantotos pieņēmumus, metodiku utt.
Pastāv atsevišķi ierobežojumi attiecībā uz datu pieejamību SEG emisiju aprēķiniem, taču iespēju robežās tas tiek risināts.
Kamēr Fonds nav veicis meža portfeļa klimata riska izvērtējumu, nav iespējams objektīvi noteikt, cik liela meža portfeļa daļa ir pakļauta būtiskiem klimata riskiem. Klimata risku novērtējumu plānots veikt līdz 2024. g. beigām.
Potenciālā ieguldījuma objekta (t.i. meža un/vai cita zemes īpašuma) padziļinātā izpēte tiek veikta pirms objekta iegādes. Izpētes laikā tiek novērtēta īpašuma atbilstība Fonda Ieguldījumu un Ilgtspējas stratēģijai, kā arī faktiskā vai potenciālā ietekme uz ilgtspēju.
Ja novērtējums liecina par būtisku negatīvu potenciālo vai faktisko ietekmi uz ilgtspēju, tad tiek apsvērtas alternatīvas investīcijas vai arī izstrādāts ietekmes novēršanas un mazināšanas plāns.
Par šādas izpētes uzsākšanu lēmumu pieņem Fonda Investīciju komiteja. Savukārt, saņemot izpētes rezultātus, Investīciju komiteja lemj par ieguldījumu veikšanu.
Ārējās kontroles nav noteiktas.
Fonda pārvaldnieks, izmantojot Fonda īpašumtiesības tā meitas uzņēmumā un savu pārstāvniecību šī uzņēmumu valdē, piedalās ieguldījumu lēmumu pieņemšanā, kā arī ieguldījumu lēmumu svarīgākās negatīvās ietekmes mazināšanā, ieguldījumu pārvaldībā un kontrolē ar mērķi maksimāli palielināt Fondu aktīvu ieguldījumu vērtību un īstenot Fondu Ieguldījumu un Ilgtspējas stratēģijās noteiktos mērķus.
Fonda pārvaldnieks īsteno savu kontroli atbilstoši Iesaistīšanas politikā noteiktajiem principiem.
Fonda ilgtspējīga ieguldījuma mērķa sasniegšanai nav noteikts atsauces etalons.
Fonda mērķis nav oglekļa dioksīda emisiju samazināšana. Fonds, veicot ilgtspējīgu meža apsaimniekošanu atbilstoši FSC prasībām, veicina oglekļa piesaisti. Meža apsaimniekošanas darbības tomēr rada arī SEG emisijas, un no tām Fonds nevar pilnībā izvairīties, taču meža portfeļa piesaistītais oglekļa dioksīda apjoms to pilnībā kompensē.
- Sākotnējā versija 1.0 publicēta 09.08.2024.
Periodiskie ziņojumi par ilgtspējīgiem ieguldījumiem
- Pārskata perioda 01.01.2023. – 31.12.2023. ziņojums kopā ar Fonda konsolidēto gada pārskatu publicēts www.ur.gov.lv. 16.04.2024.